מידעון פרשת תזריע מצורע

בס"ד

הורים ושותפים יקרים

פרשיות תזריע ומצורע

בפרשיות השבוע שלנו עוסקת התורה בטומאת ה'צרעת'. טומאת הצרעת הינה טומאה חמורה הפוגעת ברכושו של האדם, ביתו ובגדיו ובגופו ממש בעור בשרו או בשערו. בטומאה זו חובה על הטמא לצאת חוץ למחנה ועוד טמא טמא יקרא, כלומר מוטל על האדם להכריז לציבור כי הוא טמא וכי יש להתרחק ממנו. טומאת הצרעת חמורה מאוד. חומרה זו של טומאת הצרעת נובעת מהסיבה לבגללה היא מגיעה. חז"ל במדרש רבה על הפסוק "זאת תהיה תורת המצורע..." לומדים זאת תהיה תורת המצורע תורת המוציא שם רע ועוד מוסיפים חז"ל 'נגעים באים על האדם בגלל גסות הרוח', בדומה למה שקרה למלך עוזיהו.

רבי יצחק עראמה, בעל ספר עקידת יצחק משל משל יפה ממנו ניתן להבין את הסיבה לחומרת הטומאה

משל למלך שהיה לו עבד מסור ששרת אותו באמונה. פעם אחת החליט המלך להעניק לעבדו מתנה מיוחדת וקנה עבורו מעיל יקר ויפה, העשוי מאריגים יקרים ביותר, עד שלא היה כמותו לכל שרי המלך כלל. המלך חשב וציפה כי הבד יילבש את המעיל היקר בזמנים מיוחדים בעת התאספות כלל השרים, בחתונות ומסיבות. אך העבד האהוב לקח את המעיל היקר שקיבל מהמלך וכיסה בו את חמורו. מה רבה היתה אכזבתו של המלך ב"בזבוז" או ה"זילזול" במתנה היקרה שנתן המלך לעבד.

כך גם בנמשל הקב"ה העניק לאדם מתנה גדולה ויקרה, כוח הדיבור, מתנה שאינה קיימת אצל שאר מבריאותיו של הקב"ה. "ויהי האדם לנפש חיה" מתרגם אונקלוס "רוח ממללא" כוח הדיבור. מאהבתו הגדולה של הקב"ה לאדם, העניק לו הקב"ה את כוח הדיבור בכדי להביע רעיונות גדולים, להלל ולשבח את הבורא, להתפלל וללמוד תורה. ואילו בעל הלשון הרע, משתמש בביזוי במתנה היקרה, ומשתמש בכוח הדיבור לדבר דברים רעים ולהרבות רע בעולמו של הקב"ה.

מפרשת הצרעת נלמד כי מוטל עלינו להתפלל ולעשות מאמץ גדול, לשפר את השליטה שלנו בכוח הדיבור, לדבר רק דברים טובים על החברים ובכלל.

מה היה לנו השבוע...

יב' - חפירות ארכיאולוגיות

תלמידי שכבת יב' יצאו לשבוע חפירות ארכיאולוגיות. התלמידים חפרו בשני אתרים, בצומת ברקאי ובראש העין. התלמידים עבדו בתנאי מזג אויר קשה התחילו בשעות מוקדמות מאוד. יישר כוח לתלמידים וכמובן לרמי"ם. ביום רביעי הרב מיטליס ביקר את התלמידים עם אבטיחים

יום השואה 

ביום ראשון תלמידי ט'-יא' נפגשו לסיפור חיים מרתק עם ר' דב לנדאו ניצול שואה שמייצג בחייו את שנות הגלות והגאולה שעבר עם ישראל ב70 שנה האחרונות

שמח לעדכן על פעילות שמתוכננת בשבוע הקרוב לכתות י'.

שכבת י' - הערכה חלופית בתנ"ך - סיור לימודי בעיר דוד 

ביום חמישי הקרוב ר"ח אייר יצאו תלמידי השכבה (רובם) לסיור לימודי בעיר דוד ובנחל קדרון בהדרכת תלמידי מגמת ארץ בכתה יא' בניצוחו של המורה אחיקםהסיור הוא חלק ממשימת הערכה חלופית של תלמידי כתה י' בתנ"ך וחלק מהציון השנתי של תלמידי מגמת ארץ כמדריכים.  היעדים - הכרת המציאות הגאוגרפית של אירועי מרד אבשלום + הכנה ליום הזיכרון ויום העצמאות בסימן של עוצמה יהודית. יישר כוח לרמי"ם של השכבה הרב שריההרב זאבי ולמורה אחיקם.

שיעורים פרטיים - ב חינם!!

הורים ותלמידים יקריםסוף השנה כבר באופק וזה אומר שכולם צריכים להיכנס לקצבמבחני שיבוץ, מבחני סוף שנה, מבחני מתכונת ואפילו מבחני בגרות – לא משנה מה המבחנים שלך, הם כבר ממש קרוביםצריכים עזרה? רוצים לשפר ציוניםבמהלך אינטנסיבי נוספו עשרות שיעורים מיוחדים לקראת בגרות מתמטיקה אנגלית ולשון המתקיימות בחודש הבאבפרוייקט מיוחד של משרד החינוך - אחריות מימון ופיקוח משרד החינוךהשיעורים מסודרים לפי תאריכים, מקצועות, נושאיםניתן לקבוע שיעור פרטי או קבוצתי או להצטרף לשיעור שמתנהל השיעורים עם מורה אמיתי בזמן אמת ולא סרטי הקלטהיותר מ-500 שיעורים קבוצתיים לפי נושאים בכל מקצוע, מחכים לכם במרתון מיוחד לסוף שנהאז לחצו עכשיו על הכפתור "שיעורים פרטיים בחינםותתחילו ללמודהפרוייקט באחריות ובפיקוח משרד החינוך!

בכדי להיכנס לשיעורים יש להזין סיסמא, הסיסמאות האישיות מצויות במזכירות הישיבה. כל המעוניין יכול לפנות בטלפון או במייל. בהצלחה.

מה יהיה לנו השבוע...

יום ראשון

שכבת ט' -  09:00-10:10 "אדי"ר הוא..." סיפורה של משפחת גביש.

כיתה ח' 3 - 09:00-10:25 "זר ודגל" פעילות בבתי עלמין צבאיים עם פלוגת מג"ב.

יום שני יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונרצחי פעולות האיבה

כלל תלמידי הישיבה - 09:00-10:00 טקס זיכרון לחללי הישיבה. ולאחר מכן טקס בבית העלמין של היישוב. סיום לימודים והסעות בשעה 12:00.

יום רביעי - טיול 'בן הארץ' לכיתות ט-י 

שבת שלום ומבורך - הנהלת הישיבה