מידעון פרשת יתרו

 

פרשת יתרו | ישיבת בני עקיבא השומרון

פרשת יתרו- הגבל את העם

 השבת נקרא בעז"ה את פרשת יתרו, בה מופיעה פרשת עשרת הדיברות, ננסה להתבונן מעט בפסוקים שקודמים לעשרת הדיברות ולפסוקים שלאחריה. 

קודם לעשרת הדיברות נאמר למשה לקדש את העם ולהזהיר את העם לבל יעלו בהר ולבל יגעו בו ואכן כך עושה משה מקדש את העם ומגביל את ההר. 
לאחר מכן ה' קורא למשה לעלות להר סיני, ולמעלה ה' מצווה את משה לשוב ולרדת להגביל את העם שלא יעלו בהר. תגובתו של משה: "לֹא-יוּכַל הָעָם, לַעֲלֹת אֶל-הַר סִינָי:  כִּי-אַתָּה הַעֵדֹתָה בָּנוּ, לֵאמֹר, הַגְבֵּל אֶת-הָהָר, וְקִדַּשְׁתּוֹ". וה' חוזר ומצווה את משה ומשה מקיים את ציוויו"וַיֹּאמֶר אֵלָיו השם לֶךְ-רֵד, וְעָלִיתָ אַתָּה וְאַהֲרֹן עִמָּךְ; וְהַכֹּהֲנִים וְהָעָם, אַל-יֶהֶרְסוּ לַעֲלֹת אֶל- השם--פֶּן-יִפְרָץ-בָּם.  וַיֵּרֶד מֹשֶׁה, אֶל-הָעָם; וַיֹּאמֶר, אֲלֵהֶם". 
צריך לברר מהו תפקידו של הציווי ומהו "הלחץ" הגדול של ה' בעניין הגבלת ההר? עוד יש לברר, מיד לאחר עשרת הדיברות מופיע הציווי על מזבח האדמה מה העניין של סמיכות פרשיות זו? 
בכדי להבין את הדברים נשאל שאלה נוספת, ידוע המדרש המתאר את ה' מחזר אחרי אומות העולם ומבקש מהם לקבל את התורה והם אינם מעוניינים לקבלה, כל אומה נשאלה על מצווה ספציפית שלא היתה מעוניינת לקבלה, וכך נתנה התורה לישראל. כך מופיע במכילתא יתרו פרשה ה:  "...נגלה על בני עשו הרשע ואמר להם, מקבלים אתם עליכם את התורה, אמרו לו, מה כתיב בה, אמר להם: לא תרצח. אמרו לו, זו היא ירושה שהורישנו אבינו... על בני עמון ומואב, אמר להם, מקבלים אתם את התורה. אמרו לו, מה כתוב בה, אמר להם, לא תנאף...נגלה על בני ישמעאל, אמר להם, מקבלים אתם עליכם את התורה. אמרו לו, מה כתוב בה, אמר להם, לא תגנוב. אמרו לו, בזו הברכה נתברך אבינו...וכשבא אצל ישראל, מימינו אש דת למו, פתחו כולם פיהם ואמרו: כל אשר דבר ה' נעשה ונשמע...". 
שאלו המפרשים על המדרש, מדוע לכל האומות  נתן ה' מצווה אחת כדוגמה למה שכתוב בתורה, ואילו אצל ישראל לא כתוב שה' ניסה אותם במצווה מסוימת? 
אומנם נכון שישראל בניגוד לאומות לא שאלו 'מה כתוב בה?' אלא מיד אמרו 'נעשה ונשמע', אך עדין נראה כי אפשר לומר שה' כן נתן לישראל מצווה אחת לניסיון, "הגבל את העם וקידשתו". כל אומה על פי המדרש קיבלה לניסיון מצווה שהכי קשה לה לקבלה, רציחה לשעיר, גזל לישמעל וניאוף לעמון ומואב, כך ה' בחר ב"הגבל את העם וקידשתו" לישראל. מהותו וטיבעו של עם ישראל הוא ההתלהבות של קדושה והרצון להידבק ולהתאחד עם ה'. ניסיונו הקשה של עם ישראל היה להישאר במקומם בזמן התגלות ה' על הר סיני.  ההגבלה היתה חשובה מאוד לה' כיוון שה' ביקש ללמד אותנו את הדרך העולה מעלה מעלה, והדרך היא בשלבים מדודים לאט לאט. כי מה קורה כשקופצים למעלות רוחניות גבוהות ראינו כבר בפרשה הקודמת פרשת בשלח, אחרי קריעת ים סוף, ראתה שפחה על הים מה שלא ראה יחזקאל בן בוזי"(מכילתא בשלח פג'), ונשארה שפחה, ומיד לאחר מכן ה' צריך לזרז את ישראל לעזוב את ביזת הים החומרית כל כך. כך מופיע ברש"י על טו,כב: "ויסע משה את ישראל מים סוף – הסיען בעל כורחן שעיטרו מצרים סוסיהם בתכשיטי זהב וכסף ... והיו ישראל מוציאין אותם בים ...לפיכך הוצרך להסיעם בעל כורחם". 
כאן במתן תורה רצה ה' לחנך את ישראל, להעמידן במקומם שלא יעלו בהר, שלא ייתפסו למדרגות רוחניות ללא בסיס איתן ומוצק, וזה הוויכוח  של ה' עם משה, משה הגיע למדרגתו לאחר ביסוסו וכך חשב שגם ישראל כולם, אמר לו ה' "לך רד" אתה לא מבין את מדרגת ישראל, רד עליהם ותראה כי יש צורך להגביל את העם ולקדשם, שלא יקפצו קפיצות מהירות כאש שדועכת במהרה. 
כך גם הפרשיה הסמוכה פרשיית 'מזבח האדמה', מלמדת כי עולים לאט לאט ללא קפיצות או מדרגות, "ולא תעלו במעלות על מקדשי", אין לעלות בחופזה, בהתלהבות רגעית הנשלטת על ידי הרגש, אלא העליה המתונה בהשלטת השכל על הרגש ובהכרה ראלית ועקבית. 

שבת שלום ומבורך

הרב קובי בר-און

 

חטיבת הביניים 

מצויינות מדעית: התקיים מפגש שלישי של מצטייני חשיבה מדעית באוניברסיטת אריאל.(תמונות מצורפות) 

שבוע בטיחות ברשת החברתית: הוכרזו הזוכים בתחרות הפוסטרים והסרטונים משבוע הבטיחות ברשת החברתית. רצ"ב מצגת הפוסטרים ו 3 סרטונים נבחרים. לצפיה במצגת   לחצו כאן לצפיה בסרטונים לחצו כאן 

 

חלוקת תעודות:  התקיימו כינוסים לכבוד סיום המחצית לשכבת ז' ולשכבת ח'. בכינוס ניתנו תעודות הצטיינות למצטייני המחצית. מכל כיתה נבחרו 3 נציגים ב 3 תחומים: מצטיין כללי, מצטיין חברתי ומצטיין שעשה התקדמות משמעותית.   האמת היא שהיה מאד קשה לבחור אחד מכל קטגוריה והמחנכים העידו כי הבחירה הייתה מאד לא קלה בין מצטיינים רבים. המטרה בכל זה היא לעודד באופן כללי את שאיפת המצויינות של כל התלמידים. לקראת חלוקת התעודות, כל מחנך ישוחח מס' דקות עם התלמיד על התעודה ויחד יראו את הדברים לשימור ולשיפור. בנוסף לתעודה, כל תלמיד יקבל מגנט עם הקדשה אישית מאחד מהמורים בצוות.

 

ביקורי כיתות ו'
השבוע התקיים יום הביקור הראשון של כיתות ו בישיבה מבתי ספר באבני חפץ, שבי שומרון ומשואה בקרני שומרון. התלמידים הכירו את ראש הישיבה, את יועצת החטיבה ואת מנהל החטיבה. מנהל החטיבה העביר שיעור בגמרא ולאחר מכן התקיימה משימה לימודית על השיעור. בחלק השני של הביקור, התלמידים עברו ב 3 תחנות פעילות בישיבה: שיעור מדעים חווייתי, פעילות חנ"ג באולם הספורט ופעילות o.d.t עם תלמידי כיתה י'. ולסיום - א.צהריים טובה בחדר האוכל של הישיבה. את הביקור ליוו תלמידי כיתה י'. 

 

 

 

 

 

 

 

התיכון 

מגמת פיזיקה -  ביום ראשון יצאו כ40 תלמידי י'-יא' ממגמת פיזיקה לביקור במכון דווידסון במכון ויצמן. בביקור שמעו התלמידים הרצאה בנושא "מהפכת המידע, ננו פיזיקה ומכניקה קוונטית" מפרופ' מרדכי הייבלום. ההרצאה היתה ברמה אקדמית גבוה אך הבנו שאנו מכוונים גבוה. לאחר סיור במכון ביקרנו בגן המדע במקום לסיור לימודי.(מצורפות תמונות) 

תודה למורה איתן רויטמן על הובלת המגמה והיוזמה ליום הביקור במכון דווידסון.

 

בגרויות  -  ביום ראשון התקיימו הבחינות באנגלית מדוברת, וביום חמישי הבחינה בהיסטוריה ובכך הסתיימו להן בחינות הבגרות במועדי החורף לשכבת יב'. ואנו ממשיכים בעשייה לקראת מועדי הקיץ בהן יצטרפו גם תלמידי שכבת יא', בהצלחה לכולם.

 

חלוקת תעודות -  כסיכום למחצית הראשונה של שנת הלימודים, ולקראת קבלת תעודות המחצית, התכנסו כיתות ט'-יב' לשיחה עם ראש הישיבה הרב יעקב מייטליס והרב קובי בר-און. בשיחה ראש הישיבה דיבר על היכולת של כל אחד לעשות שינוי בחברה, הכל מתחיל באדם הפרטי,  ועל כך שתלמיד ישיבה 'בן תורה' חייב לראות את עצמו כשליח ל"השפעת טוב". הרב קובי דיבר על חשיבות הלמידה והדרך אל המטרה, אנחנו לא קופצים מדרגות אלא הולכים את הדרך, הדרך הארוכה אל צמיחתנו הרוחנית ומיצוי יכולותינו הלימודיים. בסיום הכינוס חילק ראש הישיבה תעודות הצטיינות לתלמידים שהצטיינו בדרך ארץ, בפן החברתי ובהתקדמות משמעותית. 
במהלך היום חילקו הרמי"ם(למעט י' 1 הרב חבר, במילואים) את תעודות המחצית, כל ר"מ שוחח עם התלמיד על התעודה ויחד יראו את הדברים לשימור ולשיפור. 

 

 

קהילה שומרת טבע - סיום הפרוייקט 

חידון בגמרא שכבתי - ביום ראשון - חידון בגמרא שכבתי לכיתות ח'. 
גוש קטיף - ביום שני תתקיים הרצאה לשכבת ז' על הגירוש מגוש קטיף. 
היכרות לשכבת ח' עם הישיבה:  ביום שני יתקיים מפגש בין כיתות ח' לבין תלמידי כיות יא - יב, לצורך שיח בקבוצות על הישיבה. 
בדיקות ראייה -  בימים ראשון - שני - שלישי יתקיימו בדיקות ראייהלכיתות ח'. רצ"ב שאלון להורים. לחצו כאן  
ביקורי כיתות ו': עוד שני ביקורים יתקיימו בימים ראשון ושני. 
הרצאת הורים:  ביום שישי תתקיים הרצאתה של הגב' טלי אלון, אמא של דעאל מכיתה ח, אשר התנדבה להעביר הרצאה לחטיבה בנושא נוער בסיכון.  יישר כח. 
טורניר כדור-סל לכיתות ט'-יב' -  ביום ראשון יחלו משחקי טורניר הכדור סל הישיבתי. הטורניר ביוזמת שכבת יב'. 
מירוץ 101-  ביום שלישי ישתתפו תלמידי יא'-יב' במירוץ 101 ק"מ,  מרוץ שליחים בשומרון, המירוץ ביוזמת המועצה האזורית שומרון ויחד עם לוחמי גדוד 1011 וחטמ"ר שומרון.  

 

 

  Facebook  ​  Website  ​

 

 

 

היכנסו לאתר החדש של הישיבה בכתובת:

http://ybahashomron.co.il/

ולעמוד הפייסבוק שלנו

https://www.facebook.com/ybashomron

 

להתראות במידעון הבא...