כיצד בוחרים מגמה ? / הרב אייבי גרסטל יועץ

במה אנו בוחרים ?

בדרך כלל איננו בוחרים את המקצועות שאנו לומדים בישיבה/ ביה"ס. מדובר בהזדמנות בה מאפשרים לך לבחור בין כמה אפשרויות. אמנם זה רק מקצוע אחד מתוך רבים בהם נבחנים בבחינות הבגרות , אך זהו מקצוע בו יש מספר שעות גדול יחסית לאורך שלוש השנים הבאות.

אין מדובר במקצוע לחיים או שיש העדפה באוניברסיטה למי שבא עם מגמה זו או אחרת )כמעט(. לאוניברסיטה חשוב להגיע עם ממוצע הציונים הגבוה ביותר שתצליח להשיג במקצועות החובה.

חשוב להדגיש שאין חובה ללמוד באוניברסיטה כדי להצליח בחיים. יש מגוון מקצועות שניתן ללמוד במוסדות גבוהים בהן זכאות הבגרות מספיקה. אבל)!(: בשלב זה רצוננו לפתוח את מקסימום האפשרויות בפניך ולכן אנו מתיחסים לאוניברסיטה.

על כן , מה שצריך לקבוע את הבחירה שלך הוא המקצוע האהוב עליך יותר ושיש בו את הסיכוי הטוב ביותר להגיע לציון הגבוה ביותר.

איך לא לבחור ?

יש חבר'ה שנוטים לקבל החלטה זו כמו אחרות על פי יוקרת המקצוע או מה אומרים החבר'ה )לפחות חברי בקרובים( , מה שמביא אותנו לפעמים לבחירה לא טובה ואת המחיר אתה משלם אחר כך בלימודים: חוסר החשק להשקיע כשצריך, חוסר הבנה , חוסר הצלחה, ואף עזיבת המגמה וחיפוש מגמה אחרת.

עזיבת המגמה במהלך השנה גוררת בהכרח מחירים מאד גבוהים : השלמת חומר רב לבדך, הפסד בחינות בגרות והרבה פעמים סיום י"ב בלי מגמה בכלל.

נקודה נוספת למחשבה, פעמים שאם תשקיע כוחות רבים במגמה האהובה או היוקרתית , תצליח בסופו של דבר. אך, מה המחיר שעלולים "לשלם" מקצועות אחרים להם תקדיש פחות מהזמן הדרוש לך כדי להצליח גם בהם ? כאמור, כשתירצה לממש את תעודת הבגרות שלך באוניברסיטה הממוצע של כל המקצועות קובע.

איך אדע מה מתאים לי ?

מורי המגמות מציגים לפניך היום את תוכן המגמה ואת הכישורים הדרושים כדי להצליח בכל אחת מהן.

יש להתיחס לכך בכובד ראש.

למשל : גם אם אני מאד אוהב מחשבים , אני גולש משחק ומבין במחשבים, כל זה לא מבטיח התאמה למקצוע.  תוכן הלימודים דורש יכולת מתמטית גבוהה, ניתוח אנליטי )מתמטי(, ולכן תלמיד ב 3 יחידות מתמטיקה לא יצליח במחשבים.

מדברי המורים תוכל להתרשם האם התוכן מוצא חן בעיניך והאם המקצוע מתאים לכישוריך.

כדאי גם לשאול חבר'ה מבוגרים יותר שאתה מכיר שלומדים בכיתות י"ב או בוגרים ולשמוע על התוכן, החסרונות, היתרונות כדי לקבל תמונה מושלמת יותר.

גם אנו עומדים לשירותך בישיבה ונשמח לשוחח איתך וליעץ.